1956 Pohjanmaan Syöpäyhdistyksen perustaminen.

Posted on

Yhdistyksen toimialueena on Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan maakunnat. Jo yli viidennenkymmenennen vuoden ajan on yhdistyk-sen tavoitteena ollut parantaa syöpäpotilaiden ja heidän omaistensa sosiaalista hyvinvointia, vaikuttaa syöpään sairastumisen riskien vähenemiseen, edistää syö-vän varhaistoteamista ja tukea alan tieteellistä tutkimusta. Pohjanmaan Syöpäyh-distys on Suomen Syöpäyhdistyksen jäsenjärjestö.
Pohjanmaan Syöpäyhdistyksellä on toimipisteet Vaasassa, Seinäjoella, Kokko-lassa ja Pietarsaaressa, sekä potilasosastoja useilla paikkakunnilla.
Yhdistykseen voi liittyä jäseneksi jokainen, joka hyväksyy sen tarkoitusperät ja ha-luaa kannattaa yhdistyksen työtä. Jäseniä yhdistyksessä on noin 13 000. Toimin-taa rahoitetaan jäsenmaksuilla, lahjoituksilla, keräyksillä, Kelan tuella ja kohden-netulla RAY:n avustuksella ja kuntien ostopalveluilla.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *